اطلاعیه پاسپورت الکترونیکی دانشجویان افغانستانی ۴

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  آرشیو مطالب

  برچسب ها

  همدل (مطالب و اطلاعیه های دانشجویی):

  🔵 گزارش دیدار و جلسه ی فوق العاده نمایندگان تشکل های دانشجویان افغانستانی مقیم ایران با جناب آقای دکتر نصیر احمد نور سفیر محترم جمهوری اسلامی افغانستان در تهران

  چندی پیش با خبر شدیم دانشجویان ما با مسائل مشکلات اداری و روادید تحصیلی دست و پنجه نرم می کنند که نه تنها خارج از اختیارات و توان آنهاست بلکه سردرگم و بلاتکیلف هستند. 

  مشکل از زمانی آغاز و اعلان شد که ارگان های ذیصلاح جمهوری اسلامی ایران تنها به آن دسته از اتباع افغانستانی خدمات ارائه می کردند که دارای پاسپورت الکترونیکی باشند ، در غیر این صورت دانشجویان قادر به پیگیری روند تحصیلی خود نبوده و از ادامه  تحصیل شان ممانعت بعل می آید.

  این در حالیست که سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در تهران نه تنها تاکنون، برای هیچ یک از اتباعش پاسپورت الکترونیکی صادر نکرده، بلکه هیچ برنامه مشخصی هم در این راستا برای آینده ندارد و این عدم هماهنگی و تضاد در نهایت ضربه اصلی را به  جوانان و دانشجویان ما خواهد زد.

  تمامی این مسائل و مشکلات دیگر ما را بر آن داشت تا بصورت جدی و قاطعانه ،همگام با تشکل های دانشجویی استان های مختلف ایران این مسئله را به صورت حضوری از شخص سفیر محترم جمهوری اسلامی افغانستان در تهران پیگیری نماییم که اهم مباحث مطرح شده در این جلسه بدین شرح می باشد

  ✅ارائه راهکار برای برون رفت موقتی از مشکلات پاسپورت الکترونیکی

  در ابتدا سفیر محترم، توضیحاتی را در خصوص چگونگی بروز این مشکلات ارائه وعرض نمودند : 

  لزوم داشتن پاسپورت الکترونیکی از سوی شورای امنیت ایران است و طبق مصوبه این شورا، ارگان ها و مقامات ایرانی موظف و مکلف به اجرای مصوبه مزبورشدند.

   همچنین ابراز داشتند که این مشکل فقط در ایران برای مهاجرین ما پیش آمده و هیچ سفارت دیگری در سایر کشورها با چنین مشکلی مواجه نیستند و این شاید به دلیل اشتراک های فرهنگی و اجتماعی و... زیادی باشد که  با کشور ایران داریم.

  ✳️لذا در چند روز گذشته ما با مقامات ایران به توافق رسیدیم تا به مدت یکسال تمامی دانشجویان اعم از <<خواهران و برادران>> ما بتوانند با پاسپورت عادی(دستنویس) جهت اخذ روادید تحصیلی به جزیره کیش اقدام نمایند.

  ✅نکته:در رابطه باهزینه های زیاد به جزیره کیش و عدم برخورداری از کمک های سازمان ملل با سفیر محترم صحبت کردیم و ايشان اعلان کردند که در این رابطه هم پیگیری میکنیم تا هزینه ها  به حداقل برسد .

  ✅در ادامه جلسه از ایشان سوال شد که باتوجه به جمعیت میلیونی ساکن ایران چرا قبلا سفارت و دولت ما در خصوص صدور و توزیع پاسپورت های الکترونیکی اقدام نکرده که الان در تنگنا قرارگرفته اند؟

  ایشان در پاسخ به این سوال علت را به دولت افغانستان ارجاع داده و ابراز داشتند : 

  دولت به فکر سنجیدن سازوکار معتبری است تا بتواند صدور پاسپورت با معیارهای معتبر و بین المللی را دنبال کند که تا حدی این امر در داخل کشور روند اجرایی خود را دنبال میکند.این امر، دستگاه ها و امکانات پیشرفته ای لازم دارد و این تجهیزات فعلا برای توزیع همگانی چاره ساز نبوده و نیاز به زمان دارد.

  لازم به ذکر است که  اجرای تمام این امور در مرحله اول نیاز به اخذ تذکره دارد و از شما می خواهیم که به طور جدی پیگیر آن باشید.

  ✅در ادامه نیز یکی از نمایندگان دانشجویان در رابطه با الزامی بودن تذکره برای دریافت پاسپورت الکترونیکی نکته ای را بدین شرح بیان  نمودند: 

  اکثریت مهاجرین ساکن ایران 

  سال های زیادی است که از افغانستان دور بوده و هیچ مدرک و تذکره ای از خویشاوندان نزدیک خود ندارند که مستند به آن افغانستانی بودن خود را ثابت کرده و اقدام به اخذ تذکره نمایند.

  جناب سفیر در پاسخ اظهار داشتند که تمام این موارد را به خاطر داشته و در صدد یافتن راه حل هستیم. بدین جهت سفارت  در انجام وظایف خود نهایت تلاش را انجام داده  تا به زودترین وقت ممکن دغدغه های شما را حل نماییم.

  ✅در حاشیه و ادامه جلسه، سفیر محترم افغانستان به موارد مهم دیگری در زمینه امور مهاجرین  نیز اشاره نمودند که در حال پیگیری هستند از جمله این موارد رایزنی های سفارت برای تسهیل خروج ، مراجعت و اقامت مهاجرین افغانستانی می باشد.

  ✳️این دیدار به همت انجمن دانشجویی هدا اصفهان و حضور نمایندگان تشکل های دانشجویی از استان های مختلف ایران از جمله تهران، اصفهان، قم، مشهد، کرمان، شیراز، قزوین، کاشان و کارگروه #همدل به تاریخ یکشنبه 23  خرداد 95 در سفارت جمهوری اسلامی افغانستان واقع در تهران برگزارگردید.

  --------------

  #همدل(مرجع مطالب و اطلاعیه های دانشجویی)

  @Ham_Dell

  👇👇👇👇


  نویسنده : بازدید : 7 تاريخ : دوشنبه 8 خرداد 1396 ساعت: 11:02
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها